Czym są kredyty gotówkowe?

Kredyty gotówkowe są jednymi z najchętniej pobieranych przez konsumentów. Są one o tyle dobre, że można wziąć praktycznie dowolną ilość gotówki na najważniejsze potrzeby. Trzeba oczywiście posiadać zdolność kredytową, kiedy chcemy pozyskać większą ilość gotówki. Dobrym argumentem jest oczywiście stała praca, jak i stałe dochody nie ulegające zmianom z powodów prowizyjnych. Kredyty gotówkowe są większości z nas potrzebne, aby móc załatać domowy budżet, kupić niezbędne sprzęty domowe, jak i meble. Zdarza się też, że otrzymując dobrą propozycję pracy, pilnie potrzebujemy samochodu. Nie mając wcześniej odłożonej gotówki, jedynym rozwiązaniem dla nas jest kredyt gotówkowy, pozwalający później na zakup auta. Najważniejsza w tych kredytach jest dostępność. Jest je zdecydowanie łatwiej otrzymać, niż kredyty na dom, czy mieszkanie.

Czy są jakieś ograniczenia finansowe względem wzięcia kredytów?

Niestety tak. Takich kredytów nie można brać do dowolnej sumy. Przeważnie górną granicę ustalają banki. Jest to około 50 – 150 tysięcy złotych, jakie możemy przeznaczyć na dowolny cel. Potrzeby są różne, stąd też banki podchodzą do klienta indywidualnie. Przy większych kwotach banki życzą sobie podanie celu, jaki następnie weryfikują. Są też banki, które nie zwracają uwagi na to, w jaki sposób klienci wydają pieniądze wzięte na kredyt. Ich interesuje wyłącznie spłata na czas. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się banki, w jakich we wnioskach o kredyt, nie trzeba podać konkretnego celu. Co więcej są też kredyty gotówkowe przyznawane na konkretny cel. Często dołącza się je do kredytów pod nieruchomości, jako budżet remontowy, czy wyposażający mieszkanie.

Wielu klientów musi mieć poręczycieli, aby wziąć taki kredyt. Jeśli nie mamy stałej pracy, bądź jest ona wyłącznie dorywczą, niestety potrzebujemy kogoś, kto potwierdzi nam zdolność kredytową. Najważniejszym elementem całości kredytów dla banków jest ich terminowa spłata, co daje nam wiarygodność i czyni dobrą historię kredytową. Posiadanie historii kredytowej, jest nie tylko ułatwieniem do tego, aby móc otrzymać kolejny kredyt gotówkowy, ale też ułatwia sprawę, przy staraniu się o kredyt hipoteczny. Zdolność kredytowa nie jest więc liczona wyłącznie na podstawie naszej umowy o pracę, ale też na bazie wcześniejszych spłat.

Kiedy staramy się o kredyt hipoteczny, zawsze po jego wzięciu mamy możliwość pobrania dodatkowo kredytu gotówkowego. Kiedy chcemy zrobić odwrotnie, to aby później pozyskać kredyt hipoteczny, najpierw trzeba spłacić gotówkowy, jaki później można wziąć ponownie. Czekanie na decyzję o kredycie hipotecznym niekiedy trwa bardzo długo, z kolei czas oczekiwania na gotówkowy kredyt jest dużo krótszy i często o przyznaniu dowiadujemy się jeszcze tego samego dnia. Banki, w których mamy konta, dają nam możliwość przyznania nawet kredytu na telefon. Jest to spore ułatwienie, a całość procesu weryfikacji odbywa się poprzez infolinię. Oczywiście często po umowę trzeba już podejść do oddziału banku, co jest elementem procesu przyznawania kredytu, ale jest to już wyłącznie formalność. Takie kredyty można zdecydowanie rozłożyć na odpowiednie dla nas raty. Wszystko jest zależne od kwoty, jaką w rezultacie postanowiliśmy wziąć. Nie bez znaczenie pozostaje też oprocentowanie takich kredytów, które wynosić może od 3 do nawet 7 procent. Każdy bank kieruje się zasadami pozwalającymi na pozyskanie klienta, a także na zyski. Kiedy więc chcemy wziąć dany rodzaj kredytu, powinniśmy najpierw udać się do doradcy bankowego, jaki prześwietli nam propozycje aktualnych banków na rynku, co w rezultacie pozwoli dokonać odpowiedniego wyboru.