Odpowiedzialne zaciągnięcie kredytu gotówkowego.

Jak wiadomo powszechnie kredyt to jedna najlepiej sprzedających się ofert bankowych. nauczyliśmy się już , że wiele rzeczy o których marzymy możemy sfinansować za pomocą kredytu gotówkowego. Nie ma w tym oczywiście nic złego. Kredyt gotówkowy to doskonała opcja, aby realizować swoje plany życiowe. Pod jednym wszakże warunkiem, bezwzględnie należy pamiętać , że każdy kredyt należ spłacić w terminie. Po za tym kredyt jak każde zobowiązanie finansowe powinien być priorytetowo traktowany jeśli chodzi o spłatę rat kredytowych.

W pierwszej kolejności należy przeanalizować wszelkie plusy i minusy poszczególnych opcji kredytowych. Do najczęstszych plusów które być może będziemy brali pod uwagę należą: niskie oprocentowanie, brak konieczności wykupienia polisy ubezpieczeniowej do umowy kredytowej, długi okres czasu na spłatę kredytu, duża kwota maksymalna na zaciągnięcie kredytu, brak konieczności poręczenia przez osoby trzecie, kredyt udzielany tylko na dowód osobisty, tak zwane wakacje kredytowe czyli okres w które możemy zgłosić, że odpoczywamy od rat kredytowych, niski próg wymagalnego dochodu, nie potrzebna zgoda współmałżonka, dowolność przeznaczenia kredytu, szybki czas realizacji, formalności załatwiane poprzez stronę internetową, brak prowizji bankowej lub jej niska wysokość.

Natomiast minusy na jakie możemy natknąć się przy przeglądaniu ofert bankowych na kredyty gotówkowe to: konieczność założenia rachunku bankowego w danym banku, wysoka prowizja bankowa, lepsze warunki przeznaczone tylko dla stałych klientów banku mających już swoją historię w danym banku, wymagane zabezpieczenia przy wyższych kwotach kredytu, konieczność dodatkowego ubezpieczenia kredytu, niższe oprocentowanie tylko przy niewielkich kwotach kredytu, wysokie koszty obsługi bankowej. Wszystkie te wymienione czynniki, a więc zarówno plusy jak i minusy powinny wpłynąć na świadome i odpowiedzialne podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego. Odpowiedzialność przy zaciągnięciu kredytu gotówkowego polega również na tym, że bezwzględnie należy pamiętać o tym, że nasza sytuacja finansowa może ulec zmianie i zawsze należy pozostawić sobie pewien margines zabezpieczenia finansowego w razie takich niespodziewanych zdarzeń. Należy uważać na kredyty gotówkowe ze zmienna stopą procentową, ponieważ raty które płacimy na początku mogą być dość odmienne w przyszłym okresie spłat naszego kredytu. Tak jak w każdej rzeczy która wykonujemy w życiu tak i wzięcie kredytu należy wykonać odpowiedzialnie. Oczywiście trzeba mierzyć swoje siły na zamiary jak to mówi popularne powiedzenie. Nie ukrywajmy swoich zobowiązań przed bankiem , ponieważ takie ukrywanie działa także na naszą niekorzyść.

Co w przypadku kiedy przecenimy swoje siły i będziemy zwlekali ze spłatą rat kredytu? Koszt kredytu powiększy się, zostaną do niego doliczone opłaty za wysyłane upomnienia, inne kary umowne określone regulaminem banku, w ostateczności możemy oczekiwać, że bank będzie dochodził swoich należności na drodze sądowej.